aktualizácie

Prieskum o cyklopruhoch vďaka cykloaliancii

94 percent zo 180 respondentov si myslí, že bezpečnejšie sú cyklopruhy vpravo od zaparkovaných áut. Uvidíme ako dopadne rozporové konanie.

Prečítajte si viac na stránke cykloaliancie

Pre mladých auto už nie je záležitosťou statusu

Rozhovor s expertom Jánom Lešinským o trendoch v automobilovom priemysle. Viac sa dočítate tu

 

Life is better when you pedal

Super videjko so zastúpením ženského pohlavia a ich láske k bajkom:)

Malé veľké činy

Katka Ďurovková včera poslancom v Šamoríne spytovala svedomie: "nenechajte ma v tom samú, robte s tým niečo!"

 

"Segregujeme ľudí"

Vypočujte si debatu nielen s Arch.Ing Zorou Paulíniovou z PDCS, Ivom Pálenikom, Janou Ambrózovou o tom, aký slobodný je pohyb v meste. Na Fmku

Národná cyklostratégia je na svete!

Rôzne Európske mestá vypracuvávajú národné cyklostratégie už niekoľko desaťročí. Slovensko sa po úspešnom procese pridalo k predátorom cyklistickej dopravy a aj vďaka novej Národnej Cyklostratégií, máme možnosť priblížiť sa podmienkam, ktoré uľahčujú cyklistom život, zlepšujú infraštruktúru, podporujú zdravý životný štýl a v neposlednom rade- chránia ľudí a celý ekosystém od narastajúcich negatívnych vplyvov emisií CO2.

 

" Základným smerovaním, víziou cyklostratégie je uznanie cyklistickej dopravy ako rovnocenného druhu dopravy a jej integrácia s ostatnými druhmi dopravy, ako aj zlepšenie vnímania cyklistov ako plnohodnotných účastníkov cestnej premávky. Súčasťou vízie je tiež výrazné posilnenie cykloturistiky ako dôležitého segmentu cestovného ruchu s veľkým potenciálom najmä pre vidiecke oblasti, ich rozvoj,.. ."

Viac sa dočítaš v Slovenskej Národnej Cyklostratégií na stránke Ministerstva Dopravy,Výstavby a Regionálneho Rozvoja SR

Nové cyklistické značenie!

Pozri sa, čo nové prinieslo stretnutie Ministerstva Vnútra SR v oblasti cyklistického značenia! tu

sledovanie cyklo-podujatí – vyžaduje heslo.

propagácia

Projekt Mobile 2020 pripravil podujatia a súťaže v 11 krajinách strednej a východnej Európy, ktoré inšpirovali, ponúkli priestor na stretnutia a výmenu myšlienok, praktických riešení a skúseností v rámci budovania infraštruktúry, služieb a poskytol možnosti propagácie cyklistiky ako každodenného dopravného prostriedku medzi občanmi miest. 

  • Súťaž o "Najaktívnejšie mesto" vyhrala Žilina, ktorá v celkovom hodnotení dopadla najlepšie. Samospráva aktívne participuje na pro-cycklistické opatrenia, nielen v oblasti infraštruktúry. Výhercovi bol udelený stojan na bicykel.
  • Súťaž miest o titul "Mesto cyklistov" pomohla mestám prezentovať ich doterajšie výsledky, plány a vízie a zviditeľniť to, čo spravili a čo plánujú spraviť pre rozvoj cyklodopravy. Za mestá Prešov a Banská Bystrica boli vybraní: Ing.arch Keleman a Ing.arch Ligus- ktorí sa zúčastnili na študijnej ceste , kde mali z praktickej stránky- z pozície cyklistu- možnosť vidieť a naučiť sa niečo nové o cykloinfraštruktúre v Holandsku a Nemecku. 
  • Súťaž krátkych filmov poslúžila na propagáciu cyklodopravy a bicykla ako každodenného dopravného prostriedku. 
  • V každej zo zúčastnených krajín sa uskutočnili cyklojazdy. Na Slovensku sme podporili Critical Mass posledný piatok v mesiaci Apríl a taktiež cyklojazdy v Žiline, Banskej Bystrici, Bratislave a Prešove.
  • Informačný materiál, ktorý sa nachádza na našej stránke - príručka, jej krátke zhrnutie, ale aj plagát, leták, či iné, ponúkajú  informácie napríklad aj o tom, aké služby by malo mesto cyklistom ponúkať, aby sa počet dvojkolesových pomocníkov na cestách udržal, či zvyšoval, rôzne technické odporúčania, fakty, fotky a skúsenosti. 

Vyhodnotenie súťaže

Vyhodnotenie prebehlo na začiatku roka 2014. Výhercami sa stali:

1.miesto- Andrea Štulajterová, OCIBB s videom Európskeho týždňa Mobility v Bankej Bystrici 

2.miesto- Vanda Šepová s videom "Bike Me"

3.miesto- Daniel Pull s videom 

4.miesto- Marek Rábik s videom "Svet je krasny"

Výhercovia si vysúťažili bicykle od Bajkulu, helmy a iné vecné ceny! Srdečne gratulujeme!

Spolufinancované z programu Európskej Únie "Inteligentná energia Európa"

INTELLIGENT ENERGY EUROPE